ŻEGLARSTWO

strona główna
gdzie jesteśmy
żeglarstwo
windsurfing
promocje
przystań żeglarska
Honda - maszyny i urządzenia
Silniki zaburtowe, skutery wodne
łodzie rowery pontony
przyczepy podłodziowe i bagażowe
kontakt
subskrypcja
promocje

 
ODZIEŻ ŻEGLARSKA

GORE-TEX – NAJLEPSZA OCHRONA PRZED WIATREM, CHŁODEM I WILGOCIĄ. Nie jest to samodzielna tkanina, ani impregnat. Jest to membrana (może być umieszczona między materiałem a podszewką, na zewnątrz lub od wewnątrz ubiorów wierzchnich).

Jej najważniejsze cechy to jednoczesna nieprzemakalność, wiatroszczelność i oddychalność.

Najbardziej ceni się jego wodoszczelność. Krople deszczu w zetknięciu z powierzchnią membrany zachowują swój kształt – dlatego nie wnikają w głąb powłoki, lecz po niej spływa. Nawet pod dużym ciśnieniem krople wody nie przecisną się przez mikroskopijne pory membrany, gdyż są od nich około 20 tysięcy razy większe.

MOŻE LAĆ ULEWNY DESZCZ, A CIAŁO POZOSTANIE SUCHE.

Struktura wewnętrzna GORE-TEXU porównywana jest zazwyczaj do gęstego żywopłot. Podmuchy wiatru „wplątują się” w niezliczone rozgałęzienia włókien i są przez nie skutecznie zatrzymywane.

Niezwykłość membrany polega również na tym, że wydzielane przez ciało pot i nadmierna ilość ciepła swobodnie utleniają się na zewnątrz w  postaci pary. Jest to możliwe ponieważ pory membrany są około 700 razy większe od cząsteczek pary wodnej. Wilgoć nie gromadzi się więc na powierzchni skóry, lecz ulega odparowaniu, co zapobiega przepoceniu i przegrzaniu organizmu.   

 


powrót